Divadlo Na zábradlí
Peter Handke:

Zdeněk Adamec + Sebeobviňování

2. 12. čtvrtek 20:00 – 22:00 koupit vstupenku
3. 12. pátek 20:00 – 22:00 VYPRODÁNO

Režie Dušan D. Pařízek
Divadlo Na zábradlí / Betlémská kaple
Anenské nám. 5, Praha 1 (DNz) / Betlémské nám. 255/4, Praha 1 (Betlémská kaple)  
mapa

Hrají: Samuel Finzi, Stanislav Majer, Martin Pechlát, Jiří Černý

Dušan D. Pařízek se svým typickým analytickým pohledem na svět a na nezáviděníhodnou roli člověka v něm se ve své premiéře v Divadle Na zábradlí opře o text rakouského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Handke napsal hru o Zdeňku Adamcovi, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze.

Z malého českého města na půli cesty mezi Brnem a Prahou se 5. března 2003 večer vydává osmnáctiletý student Adamec autobusem do české metropole. Tam se druhý den ráno na Václavském náměstí polije benzinem a zapálí. Na stejném místě se v roce 1968 upálil student Jan Palach na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Stejně jako Palach nazval svou akci Pochodeň č. 1, nazval Adamec svůj dopis na rozloučenou, zveřejněný na internetu, Pochodeň 2003.

„Zdeněk se katapultoval ze světa, aby protestoval proti světu,“ zněla věta v románu Zlodějka ovoce (2017), kde se Handke poprvé zabýval postavou Zdeňka Adamce. Východiskem je bezpodmínečnost a radikálnost tohoto činu. Všechna ospravedlnění a vysvětlení činu a jeho motivů nutně selhávají. Handkeho Zdeněk Adamec není smutný ztroskotanec, netrpí existenciálním znechucením, není „maniak“. Je to Zdeněk Adamec a ve světě a jeho řádu nemá místo.

Dlouho připravovaný projekt inscenování Zdeňka Adamce v režii Dušana Davida Pařízka se ovšem rozrostl. Scénická skica s názvem Sebeobviňování se zaměřuje na reflexi osoby Petera Handkeho jako veřejně známé osobnosti s kontroverzní pověstí. Velkého spisovatele vyznamenaného Nobelovou cenou a zároveň provokatéra ztvární výjimečný německý herec Samuel Finzi.

V koprodukci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka.

Webové stránky: Divadlo Na zábradlí - Zděnek Adamec + Sebeobviňování

Foto ze čtené zkoušky: Archiv DNz

INFO:
Inscenace se skládá ze dvou částí, které budou uváděny v JEDEN VEČER na DVOU MÍSTECH – Zdeněk Adamec bude probíhat vždy v Divadle Na zábradlí a Sebeobviňování v Betlémské kapli.
Jste-li držitelé vstupenek na premiéru 2. 12., uvidíte obě dvě části inscenace za sebou. Vy z vás, kdo máte na vstupence uvedeno "Jedna scéna - Betlémská kaple", zhlédnete jako první část právě tu v kapli - dostavte se prosím přímo do Betlémské kaple.
Naopak ti z vás, kdo obdrželi vstupenku s nápisem „Zdeněk Adamec - Divadlo Na zábradlí", budou začínat přímo v divadle. Po skončení dané části se diváci v obou lokacích prostřídají. Je tedy možné, že se premiérové uvedení oproti plánovaným dvěma hodinám trochu protáhne, děkujeme za pochopení. Místa k sezení jsou na obou místech NEČÍSLOVANÁ - kdo dřív přijde, vybírá si místa dle vlastních preferencí.
Máte-li vstupenku na 3. 12., uvidíte všichni společně nejprve první část inscenace Sebeobviňování v Betlémské kapli - dostavte se prosím VŠICHNI rovnou do Betlémské kaple. Po skončení této části se společně (koordinovaně) přesuneme do Divadla Na zábradlí, kde společně uvidíme druhou část – Zdeněk Adamec. Místa k sezení jsou 3. 12. rovněž v obou případech NEČÍSLOVANÁ.
Zakoupená vstupenka tak vždy zahrnuje obě části inscenace, které se odehrají v jeden večer. Není již potřeba získat dvě vstupenky za původním účelem vidět ve dvou dnech dvě části inscenace.
Děkujeme za pochopení.