Schauspiel Hannover
podle románu Christiana Barona:

Muž své třídy

26. 11. sobota 19:00 – 20:45 koupit vstupenku
27. 11. neděle 19:00 – 20:45 koupit vstupenku

Režie Lukas Holzhausen
La Fabrika
Komunardů 28, Praha 7  
mapa

Hrají: Nikolai Gemel, Stella Hilb, laický představitel otce / Laiendarsteller Vater: Michael „Minna“ Sebastian, hlas otce / Sprecher Vater: Jan Thümer, dětský statista / Kinderstatist: Noah Ilyas Karayar / Titus von Issendorff

Christian a jeho bratr Benny si přetahují peřinu přes hlavu a tají dech pokaždé, když jejich otec už zase mrštil matkou o zeď. Násilí, stejně jako chudoba, v níž žijí, a reflex nenechat nic proniknout navenek, jen aby nevzbudili pozornost, to vše se už stalo normou. Výbuchy vzteku otce alkoholika jsou nepředvídatelné a přehnané, přesto ovšem Christian vždy doufá, že je otec neopustí. Vzhlíží totiž k tomu muži, který dokáže sám vynést pračku do čtvrtého patra a ochránit rodinu před tím, aby skončila v Kalkofenu, ve čtvrti, kde žijí ti, co jsou na tom ještě hůř. Pohrdavé pohledy sousedů jako by naznačovaly, že budoucnost dětí už je dána jednou pro vždy. Když matka vážně onemocní, nastoupí energická teta a situace se začíná měnit.

Autor Christian Baron se ve svém debutovém románu z roku 2020 ohlíží za dětstvím v Kaiserslauternu, které prožil v dělnické rodině, a klade si otázku, kdo nebo co udělalo z jeho otce to, čím byl. Baron vypráví o skandální chudobě v bohaté zemi, o účinných mechanismech vyloučení ze společnosti, o boji za hrdost a důstojnost; proti výsměchu okolí staví dojemný životopis rodiny.

Pozváno na Theatertreffen 2022.

S českými titulky.

Webové stránky inscenace: 
Schauspiel Hannover: Ein Mann seiner Klasse

Foto: © Katrin Ribbe