Berliner Ensemble
Wolfgang Borchert:

Venku přede dveřmi

11. 11. sobota 20:00 – 21:45

Režie Michael Thalheimer
Divadlo na Vinohradech
Náměstí Míru 7, Praha 2  
mapa
koupit vstupenku

Hrají: Jonathan Kempf, Oliver Kraushaar, Peter Luppa, Tilo Nest, Josefin Platt, Philine Schmölzer, Veit Schuber, Kathrin Wehlisch

Jakou zodpovědnost převezmeme za následky válek „venku přede dveřmi“, jichž se účastníme? Co jsme ochotni dozvědět se o důsledcích násilí tam „venku přede dveřmi“, když z něj profitujeme? A kdo by se vystavoval pravdě jatek, než si pochutná na chlebu se salámem?

Traumatizovaný válečný navrátilec Beckmann se však domů navrátit nemůže, zůstává „venku přede dveřmi“, v noci, v dešti, na ulici. Pronásledován trýznivými vzpomínkami už nechce být ani o den déle vražděn a zároveň být vrahem. Nezbývá mu, než vykřičet společnosti do tváře její kolektivní vinu a dožadovat se odpovědi.

Michael Thalheimer uvádí s Kathrin Wehlisch v roli Beckmanna na jeviště „hru, kterou žádné divadlo nechce hrát a žádné publikum nechce vidět“ – jak se o ní vyjádřil sám Borchert.

S českými titulky.

Webové stránky inscenace: Berliner Ensemble: Draussen vor der Tür

Foto: © Matthias Horn


Představení Venku přede dveřmi / Draußen vor der Tür věnujeme Česko-německému fondu budoucnosti, našemu dlouholetému, nanejvýš významnému partnerovi, který letos slaví 25 let své existence.